Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı

EMLAKÇILAR SİNEK AVLIYOR

2018-12-01 08:18:20 |
Gökhan Karaıslı
EMLAKÇILAR SİNEK AVLIYOR

Merkezefendi İlçesi Bahçelievler mevkiinde gayrimenkul ve emlak işi yapan REY Gayrimenkul sahibi Mehmet Ali Kunak, Faizlerin yükselmesiyle birlikte emlak sektöründe alım ve satımların durma noktasına geldiğini bununla birlikte vatandaşın cebinde para olsa bile harcamaya yanaşmadığını kaydetti.

Ekonomik dengelerin bir türlü yerine oturmaması, faizlerin düşürülememesi, uzun vadeli konut kredilerinin yaygınlaştırılamaması ve antienflasyonist politikalar nedeniyle kan ağlayan gayrimenkul ve emlak sektörü durma noktasına geldi. Bankaların konut kredilerinin faizlerini yüksek tutması sonrası yatırımcının gözünde güvensizliğe yol açtı. Bir süredir emlak ve gayrimenkul işi yapan REY Gayrimenkul sahibi Mehmet Ali Kunak, “Denizli’de uzun zamandır emlak sektörü zor günler yaşıyor. Bankaların konut almak için vatandaşa sağladığı kredilerin faiz oranları çok yüksek. Dolayısıyla vatandaş hiçbir şekilde ne almaya ne satmaya yanaşmıyor” dedi.

DENİZLİDE SUNİ TEDİRGİNLİK VAR

Ekonomide yaşanan sıkıntılı günlerin en fazla emlak sektörünü etkilediğini belirten Kunak, “fiyatlar sürekli artış yönünde ilerliyor. Bugün 500 liraya kiraladığınız evi bir yıl sonra aynı fiyata kiralayamıyorsunuz. Denizli’deki bu suni tedirginliğin sebebi; büyükşehir olmanın yanı sıra dışarıdan gelen göçler sonucu nüfus artışı ve konut ihtiyacının doğması sonucu yaşanmaya başladı. Evini 500 kiraya veren kişi yan binadaki bir başkasının 800 liraya kiraya vermesini fırsat bildi. Fakat son zamanlara baktığımızda bu durumda da bir daralma söz konusu”

EMLAKÇILAR GEÇİM SIKINTISI YAŞIYOR

Gayrimenkul ve emlak sektöründe bu denli durgunluğun yaşanması emlak işiyle uğraşanları dara soktu diyen Kunak, “satılmayı bekleyen arsa ve daireler var. Fakat faizler çok fazla yüksek. Cebinde parası olan kişide piyasanın gidişatına güvenemediği için yatırım yapmaya yanaşmıyor. Bizim görevimiz bu parayı ortaya çıkarmak ama ne yazık ki bizde çaresiz durumdayız. Sadece emlak ile geçim sağlıyorsanız durumunuz çok zor. Mutlaka ek bir işe sahip olmanız lazım” diye konuştu.

ÇARK DÖNMÜYOR

Emlak sektöründe yaşanan bu olumsuzluğun diğer birimlerde olumsuz yansıdığını ifade eden Kunak, “Emlakçı iş yapamayınca, tapu kadastro gibi birimlerinde iş yapamıyor. Bunun yanında yatırımcı ve satıcının da eli kolu bağlanıyor. Onun için bir an önce faizlerin düşmesi ve piyasada paranın dönmesi gerekiyor.”

EMLAKÇILIK HUKUKSAL

 BOYUT KAZANMALI

 

Piyasada Emlak ve gayrimenkul işi yapanların çoğunun gerekli yeterlilik taşımadığını söyleyen Kunak, “ Denizli’de emlak ve gayrimenkul işini kurumsal boyutta yapan firmalar var. Bu işi hobi olarak gören ve piyasada birçok kişinin emeğine engel olan kişiler var. Bunun için Emlak Odası şu günlerde yasal bir düzenleme sürecine girdi. Emlak işinin daha hukuksal boyuta gelmesi için bu işi yapanların bir takım yetki belgesine sahip olması istenecek. Bütün bu yasal düzenlemeler sonrası önüne gelen bu işle uğraşamayacak. Vatandaşında güven problemi ortadan kalkarak hakları resmi güvence altına alınacak.” Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER

 

 

 

 

 

 

 


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web