Denizli 9°C
19 Ocak 2020 - Pazar

DOMATESTE FİYAT ENDİŞESİ

2019-06-19 06:57:21 |
Gökhan Karaıslı
DOMATESTE FİYAT ENDİŞESİ

Denizli’de seralarda hasat dönemi başlamaya hazırlanırken, üreticiyi fiyat endişesi sardı. Geçen yıl genellikle yurt dışına giden ve 2,5 TL’den satılan domatesin fiyatı 1 TL’ye düştü. Üretici, ani fiyat düşüşüne rağmen giderlerin artmasından şikayetçi. Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, hasada 20 gün kala üreticinin tedirgin olduğunu söyledi.

Denizli’de Çal, Çameli ve Tavas’ta yayla seracılığı olarak bilinen Örtü Altı Üretimde sezon açılıyor. Bu 3 ilçe dışında Buldan ve Sarayköy topraksız ve modern tarım ile Çivril, Güney, Baklan ve Bekilli ilçelerinde de topraklı yayla seracılığı yapılıyor. Denizli’de toplam sera alanı bin dekara ulaştı. Bu seralarda genellikle domates üretimi yapılırken, Güney’de salatalık üretimi yapılıyor. Bu ürünlerin dışında ise biber ve patlıcan gibi ürünler bu seralarda yetiştiriliyor.

HASAT SEZONU BAŞLIYOR

Yayla seracılığında Mart ayının sonu gibi toprakla buluşan domates fidelerinde hasat sezonu başlıyor. Kuzeyköy diye bilinen türde hasat başlarken, ihracatın ana kalemini oluşturan torry cinsi domateste ise hasat sezonu 20 gün içinde başlıyor. Dekarda 25-30 ton arasında verimin alındığı seracılıkta 2019 yılının geçen yıla göre daha sıkıntılı geçmesi bekleniyor.

ALTIN YILIN ARDINDAN

2018’de hem kalite açısından hem de fiyat yönünden iyi bir sezon geçiren seracıları 2019’da zor günler bekliyor. Hasada kısa bir sürenin kaldığı seracılıkta domatesin fiyatının 1 TL’ye düşmesi üreticiyi tedirgin ediyor. Geçen yıl ihracata giden domatesleri 2,5 liradan satan üretici, hem fiyatların düşmesinden hem de gider maliyetlerinin yüksek olmasından şikayet ediyor.

BEKLEMEDEYİZ

250 dekar alan ile Çameli’nin ardından en çok sera alanına sahip olan Çal’da İlçe Ziraat Odası, düşen fiyatları takip ediyor. Başkan Haşim Ahmet Çil, “Geçen yıl çok iyi bir yıl geçirdik. Kalite ve fiyat açısından kıymetli bir yıldı. 1 yılda gider maliyetleri çok yükseldi. Ancak görüyoruz ki fiyatlarda düşüş var. Şimdilik 1 TL’ye kadar düşen bir pazar var. Düşüş üreticiyi tedirgin ediyor. İlçemizde hasada 20 gün kaldı. Bu süreçte nasıl bir gelişme olacak bilmiyoruz. Geçen yılki memnuniyetin üzerine bir memnuniyetsizlik gelirse üretici üretimden vazgeçebilir. Olasılıkları çok olan bir durumdayız. Ziraat Odası olarak fiyatları takip ediyoruz. Amacımız, üreticimizi zarar ettirmeden emeklerini karşılayabilecek düzeyde sezonu kapattırmak. Bu konuda girişimlerimiz var. Hasadın başlaması ile sürekli üreticimizle irtibat halinde olacağız” dedi. Gökhan KARAISLI-özel haber

 


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web