Denizli 34°C
21 Temmuz 2019 - Pazar

DENİZLİ ÜRETİYOR BAŞKALARI KAZANIYOR

2018-12-06 07:41:28 |
Gökhan Karaıslı
DENİZLİ ÜRETİYOR  BAŞKALARI KAZANIYOR

Denizli’nin ürettiği meyveleri ihracata gönderirken Antalya, İzmir ve Manisa’dan ihraç ettiğini belirten Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, “Biz üretiyoruz ama onlar kazanıyor. Bunun için acilen bir tasnif merkezi kurulmalı. Ürünlere sahip çıkmalıyız” dedi.

19 ilçesinde çeşitli tarım ürünlerinin üretildiği Denizli’de çiftçinin yüzü 2018’de fiyatlarla güldü. Pınarkent Mahallesi’nden başlamak üzere Aşağı ve Yukarışamlı’ya kadar olan bölgede geride kalan üretim sezonunda ayva ve nar üretimi çiftçiye yüksek derecede maddi katkı sağladı. Mikro klima özelliğine sahip bölgede diğer bölgelerde yaşanan olumsuz ilkim şartlarına bağlı rekolte ve kalite düşüşü yaşanmayınca ürünler fiyat açısından 2017’den daha yüksek fiyatlara satıldı. 25 bin dekar hicaz narının üretildiği bölgede narlar dalında geçen 1,3-1,5 TL arasında satılırken bu fiyat 2018’de 1,8-1,85 TL oldu. 8 bin dekar alanda yapılan ayva üretiminde ise fiyatlar geçen yıl en yüksek 1,8 TL olurken, 2018’de ise 2 TL’den aşağıya ürün satılmadı.

ÜRETİCİ FİYATLARDAN MEMNUN OLDU

Bölgedeki mikro klima özelliği sayesinde Antalya, Muğla ve İzmir’de yaşanan olumsuz iklim şartlarına bağlı kalite ve rekolte düşüklüğünün yaşanmadığını aktaran Merkezefendi Ziraat Odası ve Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, geride kalan sezonda üreticinin ürettiği ürünün karşılığını aldığını söyledi. Gemici, “Geçen yıl yaşanan sıkıntıların ardından 2018 çok olumlu geçti. Diğer bölgelerde yaşanan sıkıntıların bölgemizde yaşanmamasından dolayı üretim, rekolte, kalite ve fiyat anlamında sıkıntı yaşanmadı. Geçen yıl en fazla 1,5 liraya satılan nar 1,8 liradan fazlaya, yine geçen yıl 1,7-1,8 bandında satılan ayva ise en az 2 TL olmak üzere dalından satışa çıktı” dedi.

BİZ ÜRETİYORUZ AMA

Denizli’nin en büyük tarım üretim merkezlerinden birisi olduğunu aktaran Gemici, “İlimiz 19 ilçesiyle birçok tarım ürününü yetiştirebilen bir merkez konumunda. Bölgemizde sadece narenciye diye bilinen portakal, mandalina, muz ve limon gibi ürünler dışında her ürün yetişebiliyor. Bu da bize ürün çeşitliliğini sağlıyor.  Üretimdeki çeşitlilik çok önemli ancak ihracatta büyük sıkıntı yaşanıyor. Bunun sebebi ise buradan ürün alan şirketlerin ürünleri tasnifleyip ihracata ya Antalya’ya ya İzmir’e ya da Manisa’ya götürüyor.

DENİZLİ’YE TESİS ŞART!

Bu 3 ilde işlenip kasalanan ürünler 3 ilden ihracata gönderiliyor. Denizli’den ise bu ürünlerin sadece bir kısmı gümrük işlemlerinin yapılmasının ardından ihracata gidiyor. Bu konuda her zaman sıkıntımızı dile getirdik. Yapılacak işlem belli. Denizli İhracatçılar Birliği bünyesinde bir tasnif, kasalama ve ihracat merkezi kurulmalı. Sadece bin-bin 500 metrekarelik bir alana ihtiyacımız var. Sadece bu iki ürün için değil başta üzüm olmak üzere pek çok ürün bu sayede Denizli’den çıkışla dünyaya ihraç olacak. Bu sayede Denizli tarım alanında da hak ettiği yeri alabilecek. Yetkililerden en büyük isteğimiz budur” dedi. Gökhan KARAISLI-özel haber

 

Etiketler ; ekonomi haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web