Denizli 21°C
21 Ekim 2020 - Çarşamba

DENİZLİ’DE BALIĞA YOĞUN İLGİ

2020-10-14 09:13:42 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
DENİZLİ’DE BALIĞA YOĞUN İLGİ

Balık fiyatlarının yurt geneli ile birlikte Denizli’de de düşüşe geçmesiyle vatandaşlar balık haline akın etti. Halde en çok satılan balık türlerinin ise fiyatlarından ve lezzetinden dolayı palamut, hamsi ve sardalye belirtildi.

Kış aylarına girmemizle gündeme gelen konulardan biri de balık tüketiminin faydaları olmuştur. Balık temel besin ögelerimizden biri olan proteinden zengin olmakla birlikte vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralden zengin bir besindir. Bu nedenle sağlımızı korumak için kış aylarında balık tüketimine özen göstermeliyiz. Balığı diğer eti tüketilen canlılardan ayıran en belirgin özelliği, mevsim olarak bir tüketilme takviminin bulunmasıdır. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman, sağlık açısından doğru ay ve mevsimine göre balık tüketiminin, normal olandan daha fazla yararlı ve etkili olduğu, iklimin balık üzerinde vitamin ve mineral farklılığı yarattığı gözlemlenmiştir.
DENİZLİ EN ÇOK PALAMUT TÜKETİYOR
Denizli balık halinde en pahalı olan balıklar karides, kalamar, mercan ve lüferken karidesin kilosu 120 ile 140 lira arasında değişiyor.  Palamutun bu sene oldukça bol olduğunu belirten Ömer Güneş, “Palamutun 10 ile 15 lira olduğunu söyleyenler var.  Geçtiğimiz haftalarda 3 tanesini 52 liradan satıyorduk bugün tanesi 25 lira. Denizli halkı en çok palamut, çupra ve levrek tüketmeyi seviyor. Balıkları toplama merkezi olan İzmir’den alıyoruz. Küçük balıklarda vatandaş en çok hamsi ve sardalya tüketmeyi seviyor. Satışlarımız şu an normal seviyede. Mevsimler ilerledikçe çeşitler artıyor. Fiyatlarda ilerleyen günlerde düşüş ya da artış olabilir. Mevsime bağlı” dedi.
BALIKLARIN İÇERDİĞİ VİTAMİN VE MİNERALLER NELERDİR?
Balık A vitamini, D vitamini, B vitamini ve K vitamini içeren bir besindir. Aynı zamanda selenyum ve çinko minerallerinden de zengin olan bir besin olan balığın birçok hastalığı da önlemesiyle çok faydalı olduğu biliniyor. Balık vücudumuzda üretilmeyip mutlaka almamız gereken yağ asidi olarak Omega 3 içerir ve kalp hastalıkları, kemik erimesi, Alzheimer gibi birçok hastalık riskini azaltan bir gıdadır.
BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?
Balık bizi birçok hastalığa karşı koruyarak bağışıklık sistemimizi de güçlendiren bir gıdadır. Ayrıca bizi kansere karşı korur, cilt hücrelerimizi yeniler. Balığın faydaları ile ilgili kan şekerini düzenleme ve kan akışını kolaylaştırma gibi önemli etkilerinden de bahsedebiliriz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli vitamin ve mineralleri, vücudumuzda üretilmediği halde ihtiyaç duyduğu omega 3 yağ asidini alabilmek ve daha sağlıklı bir yaşam için balık tüketmeliyiz. Sağlığımız için balık olmazsa olmaz besinler arasında yer alıyor. Balık tüketimi denildiği anda birçoğumuzun aklına 'haftada 2-3 defa tüketilmeli' kuralı geliyor. Birçoğumuz bu kurala uymasa da elinden geldiği kadar balık tüketmeye çalışıyor. Kış aylarının balık seçeneği açısından zenginliği, günlük alınması gereken omega-3 miktarının büyük bir kısmını balıklardan karşılayabilmek için mükemmel bir fırsat.
FATMA TEKEŞ- ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web