Denizli 15°C
19 Nisan 2019 - Cuma

CEPLER DAHA DA YANACAK

2018-11-30 13:40:23 |
Gökhan Karaıslı
CEPLER DAHA DA YANACAK

 Pazar esnafı yurttaşların alım gücünün olmadığını bu nedenle de işlerin beklenenin altında olduğundan yakınıyor ve “İlerleyen günlerde sebze ve meyvede fiyatların daha da artacağından endişe ediyoruz. Zaten şu an bile fiyatlar cep yakıyor” diyorlar.

Ağustos ayında Dolar’daki hareketlenme ilen başlayan ve süregelen ekonomik sıkıntılar, soğan ve patatesteki üretim sıkıntıları, girdi maliyetlerin yüksekliği derken artık pazarlar da el yakmaya başladı. Uzun yıllardır pazarcılık yapan İbrahim Ceylan, “Alıcı olmadığı için fiyatları düşürdük” derken, bir diğer esnaf Abdurrahman Tozgun ise soğan ve patatesteki fiyatların daha da artacağından endişe duyduklarını söyledi.

Horoz Gazetesi olarak dün Pelitlibağ Mahallesi’nde semt pazarının nabzını tuttuk. Esnaf ve vatandaşlarla sohbet ettik, fiyatların nabzını tuttuk. Esnafın ortak şikayeti eski dönemdeki müşteri potansiyelinin az olmasıyken, vatandaşlar ise fiyatların yüksekliğinden bahsetti. Özellikle soğan ve patatesteki yüksek fiyatlar vatandaşın alım gücünü büyük bir oranda etkiledi.  10 yıldır bu işin içinde olduğunu aktaran pazarcı esnafı Abdurrahman Tozgun, soğan ve patateste sıkıntının geçen yıldan bu yana devam ettiğine dikkat çekti.

1 LİRA HAYAL OLABİLİR

Eskiden olduğu gibi her iki üründe de fiyatın 1 liraya düşmesinin çok zor olduğunu aktaran Tozgun, “Soğan bugün 3’ten başlıyor 5 liraya kadar satılıyor. Eskiden olsa 1 liranın üstünde satamazdınız bile. Şimdi durum çok farklı. Özellikle soğanda hastalık çok sıkıntı. Elinizde tonlarca ürün olsa ne olacak hastalık olunca ürün neredeyse yarıdan fazla azalıyor. Hal böyle olunca da fiyat artıyor.

YÜZDE 95’İ ŞİKAYET EDİYOR

Şimdi ben ürün satıyorum. Alıcı şikayetçi, bize mal veren şikayetçi. İnanır mısınız bilmem ama sattığım ürünü alan müşterilerin yüzde 95’i bana hastalık yüzünden geri gelip şikayette bulunuyor. Hal böyle olunca sıkıntının nedeni ortaya çıkıyor. Devletimiz hastalığa çare bulsun. Aksi halde üreticinin elindeki soğan kalmayınca sıkıntı daha da büyüyecek.

PATATESTE VERİM DÜŞÜK

Soğanın yanında patatesin de fiyatı yüksek. Geçen dönemlerde fiyat daha yüksekti. Şimdilik gelen ürünlerle fiyat düştü ancak 3 kilosu 10 lira. Yani kilo başına yaklaşık 3,5 lira. Hala yüksek. Patateste şükür hastalık yok ancak bu yıl verim çok düşük. Ben fiyatların artmasından endişeleniyorum. Ürün satamazsam ben nereden para kazanacağım. Ya da millet ne yiyecek. Sıkıntımız büyük” dedi.

SATILSIN DİYE FİYATLARI DÜŞÜRDÜK

18 yaşında olmasına rağmen çocuk yaşta pazarcılığı devam ettiren İbrahim Ceylan ise müşterinin olmamasından şikayetçi. Kış aylarının gelmesiyle birlikte müşterinin bıçak gibi kesildiğini aktaran Ceylan, “Ben burada ürün satayım diye kendi kar oranımdan düşerek fiyatlarda indirim yapıyorum. 4 lira olan ıspanağı 2 liraya düşürdüm. Yine alan yok. Aynı şekilde büyükşehirlerde 8 liraya satılan limon 2 lira, domatesi bile 2 liraya veriyoruz. Bu kadar indirim yapmamıza rağmen alıcı yok. Pazarda gezenlerin çoğu da esnaf. Esnafın hali kötü; alıcı yok diye. Vatandaşın hali kötü; cepte para yok diye. İşin özeti aslında bu” diye konuştu.

VATANDAŞ DA DERTLİ

Pazarda sohbet etme fırsatı bulduğumuz vatandaşlar da durumdan dertli. Enflasyon oranlarının yüksek olmasından dolayı aldıkları maaşların eridiğinden bahseden vatandaşlar, “Alım gücü yok ki bir şey alalım. Eskiden 2 kilo alıyorsak 1’e indirdik. Aldığımız tüm ürünlerde alım gücümüz yarıya indi. Sorun büyük. Acilen buna bir çözüm bulunmalı. Aksi halde vatandaş bu kışı daha da zor geçirecek” dediler.

FİYATLARI SİZLER İÇİN TOPLADIK

Pelitlibağ Pazarını gezerken fiyatları da toparladık. Pazarın en pahalı ürünü 10 lirayla fasulye olurken, yeşillikler en düşük fiyatlı ürünler oldu. İşte pazarın fiyatları:

Fasulye 10 TL

Soğan 4 TL

Patates 3,5 TL

Domates 2-4 TL

Portakal 3-5 TL

Patlıcan 2,5 TL

Salatalık 2 TL

Marul 2 TL

Ispanak 2 TL

Limon 2 TL

Kıvırcık 2 TL

Havuç 2 TL

Mandalina 1-2 TL

Etiketler ; ekonomi haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web