Denizli 18°C
08 Nisan 2020 - Çarşamba

“ARACILARA KARŞI DEĞİLİZ, BİZDE İÇİNDE OLALIM”

2020-02-18 11:54:34 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
“ARACILARA KARŞI DEĞİLİZ, BİZDE İÇİNDE OLALIM”

“ARACILARA KARŞI DEĞİLİZ, BİZDE İÇİNDE OLALIM”

Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Mehmet Varol, Hay-Koop’un gerçekleştirecekleri projelerden ve kooperatifçiliğin öneminden bahsetti. Varol; Dünya’da Ürün, üretici ve tüketiciye kooperatifler üzerinden gittiğinden söz ederek; “Bizler ise aracılara karşı değiliz. Seksen yıldır var olan boşluğu dolduran aracılara, bir anda sen çık biz yapacağız diyemeyiz. Onlar işlerine devam etsinden ve biz de içinde olalım” dedi.

Denizli Hayvan Kooperatifleri Birliği Başkan Mehmet Varol,  Hay-Koop’un gelecek projelerini anlattı. Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkını kapanması için, İstanbul’da hal açma projesini anlatan Varol “Bu hafta ürün göndermeye başlıyoruz, ilk aşamada üreticiden tüketiciye direkt olarak ürün gönderemesek de depolarımızdaki ürünleri göndereceğiz. Ayrıca kendi paketleme tesisimizi kurduk ve kendi üretim barkodumuzla, kendi ambalajımızla üreteceğiz” dedi.

“ÇOK İYİ ADIMLAR ATIYORUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaştıklarını söyleyen Varol, “İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, belediye bünyesindeki çalışanların yemekhanelerinde kullanılmak üzere, ayrı İstanbul’da kuracakları otuz altı adet halk marketlerinde satılmak üzere, buradan ürün göndereceğiz. Yakın zamanda Merkezefendi Belediyesi ile de anlaştık. Çok iyi adımlar atıyoruz” diye söyledi.

“KOOPERATİFLER, 80 DARBESİ İLE BİRLİKTE KAPATILDI”

Kooperatifçilik konusunda, ülke olarak bir dönem yok sayılmaya çalışıldıklarını aktaran Varol “Kooperatifçilik dünya üzerinde 1800’lü yıllara dayanır. Biz çok gerisinde kalmışız. Ülkemizde 60’lı ve 70’li yıllarda öne çıkan kooperatifler, 80 Darbesinde ile birlikte kapatıldı. Yeniden kurulmasına ise 2000 yılından sonra izin verildi. 2000’li yıllardan günümüze kadar ise hiçbir şey yapılmadı, sadece havanda sadece su dövüldü” dedi.

“80 KURUŞA ÇIKAN ÜRÜN, 5 LİRAYA SATILIYORSA BURADA BİR ANORMALLİK VAR”

Kooperatifçiliğin dünya üzerinde çok önemli bir konumda olduğunu aktaran Varol, “Dünya’da tarım kooperatifler üzerinden gerçekleştirilir. Ürün, üretici ve tüketiciye kooperatifler üzerinden gider. Bizler ise aracılara karşı değiliz. Seksen yıldır var olan boşluğu dolduran aracılara, bir anda sen çık biz yapacağız diyemeyiz. Onlar işlerine devam etsinden ve biz de içinde olalım. Üreticiden 80 kuruşa çıkan domates, tüketiciye 5 liradan ulaşıyorsa burada bir anormallik var” diye konuştu.

Nejdet Enis KOÇ-ÖZEL HABER

Etiketler ; ekonomi haber haberler

Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web