Denizli 24°C
20 Ekim 2020 - Salı

AĞLAYAN KAYA’NIN KIŞ AYLARINDA GENİŞLİĞİ ARTIYOR

2020-10-14 08:28:51 |
Abdullah GÖNÜLTAŞ
AĞLAYAN KAYA’NIN KIŞ AYLARINDA GENİŞLİĞİ ARTIYOR

Çal’da bulunan Ağlayan Kaya Şelalesi diğer adıyla Yeşildere Şelalesi, Denizli’nin en eski ve en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olarak biliniyor. Dört mevsim konuklarını ağırlayan Ağlayan Kaya görenleri hayran bırakmaya devam ediyor.

Alabalıkların ve kümes hayvanlarının yetiştirildiği ayrıca yeşilin bol olduğu bu yer her mevsim güzelliğiyle insanları büyülüyor. Buraya Ağlayan Kaya denilmesinin sebebi ise bölgede bulunan Yeşildere şelalesinin ağlayan bir kayayı andıran doğal görünümünden kaynaklanıyor.
DENİZLİ’DEN VE ÇEVRE İLLERDEN BİRÇOK KİŞİ BURAYA GELİYOR
55 metre yüksekliğinde olan Yeşildere Şelalesi’nin kış mevsiminde ise genişliği artmaktadır. Zemininde sünger görünümünde kayalar ile zümrüt yeşilinde yosunların bulunduğu şelalede yüzlerce yıl yaşamış olan çınar ağaçları vardır. Yeşildere Şelalesi’ni bulunduğu bölge çam ormanlarıyla kaplı. İnsana huzur veren şelale ve çınar ağaçları eşliğinde güzel bir doğa yürüyüşü yapmanın yanı sıra avcılık ve jeep safari etkinlikleri için de elverişli. Yeşildere Şelalesinde piknik alanı da bulunmaktadır. Soğuk suyun etkisiyle havanın sert olduğu bu şelalede çok lezzetli alabalıklar da yiyebilirsiniz. Alabalıklar tarafından doğal yaşam olarak kabul edilen soğuk sular, bu balıkların etlerini çok lezzetli yapıyor. Bu sebeple ülkenin birçok yerindeki restoranlara buradan alabalık gönderiliyor. Denizli’den ve çevre illerden birçok insan buraya alabalık yemeğe ve doğayı görmeye geliyor.   
ÜLKENİN BİRÇOK YERİNE ALABALIK GÖNDERİYORLAR
Bu bölge ye geldiğinizde sizi karşılayan tek tesis Hocanın Yeri’dir. Etrafta başka hiç tesis bulunmamaktadır. Çok leziz ve uygun fiyatla aynı zamanda taze alabalıkların bulunduğu bu tesis oldukça taze alabalıklar yapılıyor. Bu tesisteki menüde sadece balık değil,  balık yemeyenler için  kiremitte köfte ve tavuk da bulunuyor. Alabalık kiremitte ve ızgara da olmak üzere iki şekilde servis ediliyor. İçecek olarak ise sadece alkolsüz meşrubatlar bulunmuyor. Ülkenin birçok yerine ise buradan alabalık gönderiliyor. Tabii doğa manzarası olan yerin merkezinde yemek ise çok daha başka oluyor.
AĞLAYAN KAYA’YA NASIL GİDİLİR?
Sakızcılar Mahallesi'nde yer alan Şelale eşsiz bir tabiat güzelliği sergiliyor. Suların kayalar üzerinden yere düşmesi nedeniyle Ağlayan Kaya olarak da bilinen Şelale 30 metre yükseklikten dökülüyor. Doğal güzelliğinin yanında "Hocanın Yeri" olarak bilinen alabalık tesisi de çok sevilen gözde bir piknik yeri. Şelalenin İlçe merkezine uzaklığı ise 22 kilometre olarak biliniyor. Denizli-Pamukkale karayolu 5 kilometre takip edilerek Korucuk Mahallesi'nden kuzey yönde ayrılan yol yaklaşık 25 km takip edilerek sırasıyla Irlıganlı, Güzelpınar mahalleleri geçildikten sonra Çal, Sakızcılar Mahallesi’ne geliyor. Şelale Sakızcılar Mahallesi'nin hemen kuzeyindeki dere içinde yer alıyor.
FATMA TEKEŞ- ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web