Denizli 23°C
23 Nisan 2019 - Salı

ADALETE ARABULUCU

2018-12-28 08:05:31 |
Gökhan Karaıslı
ADALETE ARABULUCU

Hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanan alternatif uyuşmazlık çözümü 'Arabuluculuk' ülkemizde de 1 Ocak tarihinden itibaren ticari davalarda zorunlu hale geliyor.

Yeni yıl ile birlikte ülke genelinde görev yapan 9 bin 410 arabulucu, yılda yaklaşık 200 bin'den fazla alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlığı, dava açılmadan çözüme kavuşturacak. Yargının iş gücünün azalacağına dikkat çeken Avukat Erol Mersin, "Paranın ödenmesi ve tazminata ilişkin davalar 8 hafta içinde sonlandırılacak" dedi.

Yıllardır farklı toplum ve kültürlerde uygulanan arabuluculuk sistemi yeni yıl ile beraber ülkemizde de zorunlu hale geliyor. Herkesin kafasında bir soru işareti olan arabuluculuk, aralarında davaya konu olmuş veya olabilecek bir uyuşmazlık olan kişilerin meseleyi bir arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere ederek çözüme kavuşturdukları bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Arabuluculuk süreci mahkeme sürecine girmeden tarafların haklarını aramalarına müsaade eden adaletin hızlandırılması olarak kabul ediliyor.  Kişileri maddi ya da manevi mağduriyetleri karşılıklı saygı çerçevesinde halledebilecekleri sistem olarak kabul ediliyor.

İSTEYEN HERKES ARABULUCU OLABİLECEK

Türkiye'de sadece en az beş yıllık mesleki deneyimi olan hukuk fakültesi mezunlarının olabileceği gibi bunun dışında kişilerde eğitim türüne bakılmaksızın arabuluculuk için Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı Bakanlıkça lisanslanan eğitim kurumlarından teorik ve pratik en az kırk sekiz saat eğitim alarak arabulucu olabilecek.

 Ülkemizde daha fazla arabulucuya ihtiyaç olduğunu dile getiren Avukat Erol Mersin, "Bu sistem hukuki anlamada hem devlete hem de halka kolaylık sağlayacak. Arabuluculuk birçok avantajı beraberinde getiriyor. Sağladığı faydaların birkaçını söyle sıralayabiliriz; insanlar arasındaki ilişkiyi korur, çabuk çözüm sağlar daha ekonomik ve gizli olarak yürütülür. Paranın ödenmesi ve tazminata ilişkin davalar  da 8 hafta içinde sonlandırılacak " ifadelerini kullandı.

MAHKEMELERİN YÜKÜ AZALACAK

İdari işleyiş ve adalet açısından bakıldığında arabuluculuk sisteminin mahkemelerin üzerindeki yükü azaltacağını dile getiren Avukat Mersin, “Hukuk sistemini adalet ölçüsünde hızlı bir şekilde ilerlemesi bizim için önemli. İnsanlar haklarını aramak adına dava dosyalarına ve mahkeme sürecine tonlarca para dökebiliyor. Dava istenilen zaman da sonuçlanmadığı için kişiler mağduriyet yaşıyor. Fakat arabuluculuk sistemi bu durumlar ortadan kaldırıyor. Avukat ya da ilgili kişi devletten parasını aldığı için kişinin kendisine bir ödeme yapmasını beklemiyor. Dolayısıyla para odaklı bir ilişki gerçekleşmiyor. Arabulucular çözüm odaklı bilirkişi olarak kabul edilirler. Arabuluculuk vasfıyla yükümlü kişi olayla ilgili Arabuluculuk tutanağı tutarak süreci izleyecek” diye konuştu.

ARABULUCULUK TUTANAĞI MAHKEME SÜRECİNİ ETKİLEMEYECEK

Arabulucuların mesele ile ilgili hazırladıkları dosyanın geçerliği hakkında bilgi vereb Avukat Mersin, “Arabulucu konuyu hem anlamak hem de kesinleştirmek adına bir Arabuluculuk Tutanağı hazırlarlar dosyada iki tarafla alakalı gerekecek bilgi olur. Takip Hukuku açısından olay sonuçlanırsa uzlaşma tutanağı hazırlanır olay sonuçlanamazsa da bunun aksi tutanak hazırlanır. Fakat uzlaşma diyelim ki gerçekleşmedi ve bu olay mahkeme sürecine intikal etti. Hiçbir şekilde tutanaktaki bilgi ve dökümler mahkeme sürecine sunulmaz ve delil sayılmaz. Yargı kararını kendi verir.”

HAK ARAMA SÜRECİ UZAYACAK

Arabuluculuk sisteminin İdari Mahkemelerin yükünü hafifletmesi ve kişilerin maddi manevi mağduriyetlerinin giderilmesini hukukta devrim olarak niteleyen Avukat Mersin, “Her durumda olduğu gibi uzlaşma konusunda da ilerde ortaya çıkabilecek tek tük sıkıntılar gözlenebilir. Bunlardan biri hak ve adalet sürecinde bir zaman süresi olmayışı kişilerin canını sıkabilir. Bu süreç 3 yılda olabilir 5 yılda olabilir. Bu açıdan baktığımızda geç gelen adalet ne kadar adalet olur orası tartışılır” dedi. Yasemin ORHAN-ÖZEL HABER


Bunları gördünüz mü ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web